GIDALARI İSRAF ETMEYELİM

Spread the love

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar 16 Ekim Dünya Gıda Gününde yaptığı açıklamada dünyada 800 milyondan fazla insanın açlık sınırında olduğunu ve yetersiz beslendiğini ifade ederek açlığı bitirmek için gıda israfının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) 16 Ekim’i Dünya Gıda Günü olarak kabul ettiğini ve bu yılki temasının, “2030 yılına kadar dünyada sıfır açlık” olarak belirlendiğini ifade eden Suat Parıldar “Açlık ve yetersiz beslenme konusu tüm ulusların ortak sorunudur. Ülkemizde de temel amaç açlık ve yoksullukla mücadele, gıda güvenliğinin ve beslenmenin sağlanması ve geçim kaynaklarının iyileştirilmesidir. Ülkemizin kaynakları sonsuz olmadığı için bu toprakların bize verdiklerine hassasiyet gösterip, açlığın ve israfın önlenmesi konusunda duyarlı olmamız gerekmektedir. Sürdürülebilir tarım politikası ile her vatandaşımızın güvenilir gıdaya ulaşması ve sağlıklı beslenmesi Bakanlığımızın öncelikli hedefleri arasındadır. Bakanlığımız tohumdan sofraya giden tüm verimsizlikleri ortadan kaldırmanın ve gıdayı en ucuza tüketicilerimize ulaştırmanın gayreti içerisindedir. Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli de gıda israfının önlemesi konusunda azami hassasiyet göstermektedir. ” dedi.

 

Tarımda ve gıdada sürdürülebilirliğin önemine dikkati çeken Parıldar, kentte yaşayanların sayısının kırsalda yaşayanları geçtiğini kaydederek, dünyada her 7 kişiden birisinin gıdaya erişimin sorunu yaşadığını, açlık sıkıntısı çeken kişi sayısının 1 milyara yaklaştığını, insanoğlunun tarımda sürdürülebilirliği ve herkese yetebilecek kadar gıda üretiminin sorunu çözebileceğini söyledi.

 

Bütün insanlığın barış ve huzur içinde yaşadığı, yeterli ve dengeli beslendiği, savaşların ve açlığın olmadığı bir dünya dileyen İl Müdürü Parıldar tüm Yalovalıların Gıda Gününü kutladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.