YALOVA MARKASI SUBAŞI KİVİ FESTİVALİ

Spread the love

Subaşı Mehmet Tunalı tesislerinde bu sene 6.sı gerçekleştirilen kivi festivali yoğun katılım ile gerçekleşti.

Türkiye Kivi üretiminin % 60 oranında Subaşı beldesinde yetişen Yalova kivisi haklı gururunu yaşıyor. Düzenlenen festival ile uluslar arası arenada kendine yer edinmeye hazırlanıyor.

Subaşı Mehmet Tunalı tesislerinde gerçekleşen festivale Adalet ve Kalkınma Partisi Yalova milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul milletvekili Osman Boyraz,Altınova kaymakamı Regaip Ahmet özyiğit,Altıova belediye başkanı Metin Oral,İl Genel meclis başkanı Yaşar Demirel, Adalet ve Kalkınma Partisi İl başkanı Ziya Öztabak, Yalova ticaret ve sanayi odası başkanı Tahsin Becan,Yalova Kültür ve turizm il müdürü Şeref Tali,Tarım ve Hayvancılık il başkanı Suat Parıldar,Çiftlikköy belediye başkanı Ali Murat Silpagar,Yalova İl milli eğitim Müdürü Ali Tosun ve kurum amirleri katıldı. Subaşı belediye başkanı Volkan Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı festival saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

Ardından kürsüye gelen Subaşı belediye başkanı Volkan Yılmaz; Türkiye’yi Kivi ile tanıştıran belde de kivi hasadının 25.sini gerçekleştiriyoruz.%60 ı bölgemizde gerçekleşiyor. Subaşı beldesi olarak görevimiz kaliteli, marka değeri yüksek kivi üretimi ve depolamasına destek olarak rekolteyi arttırmaktır. Yerel kültürümüzü yaşatmak ve gelişmesine katkıda bulunmak ve gelecek nesillere aktarmak için Subaşı olarak üzerimize düşen görevi severek yapmaya çalışıyoruz.
Altınova belediye başkanı Metin Oral,”Bu festivalin amacı Altınova ve Yalova kivisini tanıtmaktır.Bu markayı tanıtmak üzere bizlere düşen görevi yapmaya çalışıyoruz” dedi.
Festivale katılan Altınova kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit”Kivi festivaliTürkiye’de sadece Yalova’da kutlanıyor.Kivinin %60 ı burada üretiliyor,ancak diğer illerde üretilen kivilerde buradaki soğuk hava depolarında saklanıp satılıyor.Katma değeri yüksek ürünlerin bölgemizde yetişmesi çok önemli.
Konuşmaların ardından her yıl olduğu gibi protokolün festival meş’alesinin yakılması ile devam eden festival,yurt dışından gelen kardeş şehirlerin halk oyunları ile devam etti.En iyi kivi üreticisi ve en güzel kivili pasta yarışmalarının birincilerine ödüllerinin verilmesinin ardından Subaşılı bayanların marifetli ellerinde şekil alan çiğ börek ikramları yapıldı. Çeşitli üreticilerin açtığı standlar ilgi görürken en büyük ilgiyi dev kivi pastası gördü.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.