KADIN VE AİLE HİZMETLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR

Spread the love

Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, 2018 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Yalovalı vatandaşlar için hizmetlerini her geçen gün artırarak sürdüren Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, 1 yıllık süreçte; Umut Merkezi kurslarından ‘Saklamıyorum Paylaşıyorum’a, Hoş Geldin Bebek projesinden Berber ve Kuaför Hizmetine kadar birçok projeden Yalovalıların faydalanması sağladı.

 

 

Faaliyet raporuna göre; Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri ile Umut Merkezleri bünyesinde verilen kurslara Ocak ayından yılsonuna kadar toplam 12499 kadın katıldı. Toplam 16321 hasta ziyareti gerçekleştirildi. Yaşlılara yapılan ziyaretler ise 846 olarak açıklandı. ‘Saklamıyorum paylaşıyorum’ projesinde toplam 3480 ev eşyası ve kıyafet ihtiyaç sahiplerine verildi. ‘Hoş Geldin Bebek’ projesinde toplam 2120 yeni doğan bebek ziyaret edilerek hediyeleri verildi. Yalova Belediyesi’nin yeni projelerinden olan hasta ve yaşlılara sunulan berber ve kuaför hizmetinden toplam 1486 kişi yararlandı. Ambulans hizmetinden 573, engelli aracı hizmetinden de toplam 267 vatandaşımız faydalandı. Sıcak yemek dağıtımında ise 1 yılda 82 bin 623 vatandaşa hizmet verildi.

 

Umut Merkezi Kurslarında Kadınlarımız Kendini Geliştirdi

 

Yalova Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında Yalova Belediyesi Umut Merkezleri bünyesinde Yalovalı kadınlar için verilen kurslar devam ediyor. Talep doğrultusunda açılan toplam 20 branş kursunda kursiyerler, gerek kendini geliştirmek gerekse ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla kurslara katılıyor.

 

Ev Tekstili Dikimi, El Nakışı, Hazır Giyim, İğne Oyası, Çini, Seramik, Deri İşletmeciliği, Dekoratif Ev Aksesuarları, Filografi, El Sanatları, Resim, Takı Tasarımı, Tezhip, Makine Nakışı ve Mefruşat gibi kurslarda yapılan el emeği göz nuru eserler kursların yılsonu sergilerinde Yalovalılar için sergilenirken, düzenlenen hediyelik eşya günlerinde de kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlaması için eserler, Yalovalıların beğenisine sunuldu. Okuma-Yazma, Spor, Almanca, İngilizce, Arapça gibi kurslarda da kadınlar kendilerini geliştirme imkanı buldu.

 

 

‘Saklamıyorum Paylaşıyorum’ Projesi Devam Ediyor

 

‘Sizin fazlanız başkasının eksiği olabilir’ sloganıyla çalışmalarını yürüten ‘Saklamıyorum Paylaşıyorum’ mağazalarında(Gaziosmanpaşa ve Bayraktepe Umut Merkezleri) ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza kıyafet ve çeşitli ev eşyaları teminine devam ediliyor.

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın Yalova’da hayata geçirdiği projelerden biri olan ve Yalova’nın çeşitli noktalarına eklenen giysi kumbaraları sayesinde vatandaşlarımız ihtiyaç fazlası giyim eşyalarını ihtiyaç sahibi vatandaşlarla rahatça paylaşabilme imkanı buldu.Merkezlere gönderilen eşyalar Umut Merkezi çalışanları tarafından kontrol ediliyor. Gözden geçirilen kıyafetler ve eşyalar ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza bu merkezlerden ücretsiz olarak veriliyor.

 

2018 yılının Ocak ayından Aralık ayına kadar toplam 3480 giysi ve eşya, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak verildi. Kampanyaya katılıp destek vermek isteyen vatandaşlarımızda Yalova Belediyesi Çözüm Noktaları ve Umut Merkezleri’ne başvuru yapabileceği gibi büyük ev eşyası katkısı sağlamak isteyen vatandaşlarımız ise (0226) 811 59 00 -01 numaralı telefonlardan eşyalarının teslim alınmasını isteyebilirler.

 

Sıcak Yemek Hizmetinden 82 Bin 623 Kişi Yararlandı

 

Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerekli incelemeler neticesinde belirlenen ailelere sıcak yemek hizmeti sürdürülüyor. Ocak ayından yılsonuna kadar ki 1 yıllık süreçte; Yalova ve merkez mahalleler içerisinde toplam 82 bin 623 kişinin bu hizmetten faydalanması sağlandı.

 

Evden Çıkma İmkanı Olmayan Vatandaşlar İçin Berber ve Kuaför Hizmeti

 

Kentteki engelli, hasta ve yaşlı vatandaşlara yönelik evde ücretsiz kuaför hizmeti devam ediyor. Evden çıkma imkanı olmayan hasta ve yaşlı vatandaşlar için başlatılan hizmetten yılsonuna kadar ki süreçte 1486 vatandaşımız yararlandı. Ücretsiz kuaför hizmeti kapsamında evden çıkamayacak derecede engelli, hasta ve yaşlı olan vatandaşların saç ve sakalları, hijyen ve sağlık koşullarına dikkat edilerek kesiliyor. Birçok kişisel ihtiyacını yakınlarının yardımlarıyla yapma mecburiyetinde kalan vatandaşlar, yapılan hizmet sayesinde ihtiyaçlarını kolayca karşılayabiliyorlar. Vatandaşlar, Yalova Belediyesi Umut Merkezlerine, mahalle muhtarlıklarına ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurarak bu hizmetten yararlanabiliyor.

 

Hoş Geldin Bebek Projesinde 2120 Bebek Ziyaret Edildi

 

Yalova Belediyesi tarafından kentte yeni doğan bebekler için başlatılan ‘Hoş Geldin Bebek’ projesinde yılsonuna kadar toplam 2120 bebek ziyaret edilerek hediyeler verildi. Devam eden projeye çoğu zaman Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, eşi Dilek Akdeniz Salman ile birlikte katılıyor.

 

Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar, 2019 yılında da artarak devam edecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.