TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK SINAVI 27 NİSAN 2019 TARİHİNDE ANKARA’DA YAPILACAK

Spread the love

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik ve Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında: 2019 yılı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 27 NİSAN 2019 tarihinde Ankara İlinde Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAZİSEM) tarafından belirlenen yerlerde düzenlenecek.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esaslarının 7 nci maddesi hükümleri doğrultusunda (Sınava Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve lise, ön lisans ve lisans düzeyinde tarımsal alanda mezun olmuş kişiler.) sınava girecek adaylar Uygulama Esaslarının 9 uncu Maddesinde belirtilen belgeler ile birlikte 01-13 Mart 2019 tarihleri arasında İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine, kamu merkez birimlerinde görevli kişiler Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi (UTEM)’ne başvurmaları gerekiyor.

Sınav Ek 1’de yer alan konuları içeren 100 sorudan oluşan çoktan seçmeli test usulüne göre yapılacak. Söz konusu sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek olup, geçme notu 70 olacak.

Sınava girecek aday, sınav katılım ücreti olarak 80 Türk Lirası’nı Halk Bankası’nın herhangi bir şubesinden havale ücreti ödemeden GAZİSEM kurumsal tahsilat hesabına, sınavın adı verilerek (Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı) elden yatıracak. EFT, havale, ATM aracılığı ve internet bankacılığı ile yatırılan sınav ücretleri dikkate alınmayacak.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik kapsamında geçerli tarım yayımcısı/danışmanı sertifikası olduğu halde sınava başvuran veya bu Yönetmeliğin 28 inci Maddesi kapsamında tarım yayımcısı/danışmanı sertifikası iptal edilen kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek ve sınav ücretleri GAZİSEM ile yapılan protokol gereği iade edilmeyecek.

Adaylar İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinden, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı ile ilgili detaylı bilgi alabilecekler.

Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavında sorulacak soruların konu bazında dağılımı

Konu Soru Sayısı
1-Beden Dili 3
2-Bireysel Yayım/Danışmanlık Metotları 5
3-Dünya ve AB Ülkelerinde Tarımsal Danışmanlık 3
4-Grup Yayım/Danışmanlık Metotları 9
5-Gruplarla Çalışma Teknikleri 7
6-İletişim teknikleri 7
7-İzleme ve Değerlendirme 3
8-Kırsal Sosyoloji 2
9-Kitle Yayım/Danışmanlık Metotları 3
10-Motivasyon Teknikleri 3
11-Proje Yönetimi 3
12-Sunuş Teknikleri 4
13-Tarımsal Danışmanlık Faaliyetlerinde Uygun Amaç ve Metot Seçimi 3
14-Tarımsal Danışmanlıkta Sözleşmeli Çiftçilerine ait Mevcut Durum Analizi 3
15-Tarımsal Yayım/Danışmanlık Kavramı ve Felsefesi 3
16-Tarımsal Yayımda Hedefe Yönelik Programlama 14
17-Uyuşmazlık (Çatışma) Yönetimi 3
18-Yeniliklerin Yayılması 3
19-Yetişkin Eğitimi 7
20-Bakanlığın Teşkilat Yapısı ve Genel Müdürlükleri/Daire Başkanlıklarının Görevleri 4
21-Yönetmelik, Tarım Mevzuatı 8
TOPLAM 100

27 NİSAN 2019 Tarihinde Yapılacak Olan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Takvimi

Tarih İşlemler
01-13 MART 2019 Adayın, 80 TL sınav ücretini Halkbankası’nın herhangi bir şubesinden havale ücreti ödemeksizin Kurumsal Tahsilat hesabına, sınavın adı verilerek (Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı) elden yatıracaklardır. . EFT, havale, ATM aracılığı ve internet bankacılığı ile yatırılan sınav ücretleri dikkate alınmayacaktır. Adayın, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında ki başvuru evrakları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bakanlık Merkez Teşkilatı çalışanlarının başvurularının Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne şahsen yapmaları.
22-27 NİSAN 2019 Adayların Sınava Giriş Belgelerini, http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile almaları.
27 NİSAN 2019 * Sınav
29 NİSAN- 06 MAYIS 2019 Adayın Sınav sorularına ve sınavın uygulanmasına ilişkin itirazı.
28 MAYIS 2019 Sınav sonuçlarının http://www.tarimorman.gov.trhttp://gazisem.gazi.edu.tr ve https://egitim.tarimorman.gov.tr/utem adreslerinde yayımlanması.
28 MAYIS – 13 HAZİRAN 2019 Adayın sınav sonuçlarına ilişkin itirazı.
01 TEMMUZ 2019 İtiraz sonuçlarının Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından adaya gönderilmesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.